Alpol Esser

Czujka IQ8 OTG – skuteczna detekcja CO

2011-12-06

Jedną z najnowszych czujek serii IQ8 marki Esser jest wyposażona w trzy sensory czujka optyczno-termiczna IQ8 OTG, dodatkowo posiadająca sensor tlenku węgla (CO).
 

Specjalista od pożaru TF9

O przewadze detektora IQ8 OTG, decyduje fakt, że przechodzi on pożary testowe TF1-TF9. Szczególnie istotny jest pożar TF9, przyporządkowany czujkom punktowym, zdolnym do wykrywania tlenku węgla.
 
Dzięki temu, że w czasie pożaru TF9 powstaje pewna ilość dymu, test ten mogą „przechodzić” również czujki optyczne. Nie wykrywają one jednak CO, przez co przegrywają z czujkami optyczno-termicznymi.

CO – pierwszy sygnał pożaru

Większość pożarów rozwija się stopniowo: od przegrzewania się materiału przez żarzenie do zapłonu. Emisja tlenku węgla jest tu szczególnym czynnikiem towarzyszącym, dlatego stworzono dla niej osobny test pożarowy.
 
Potwierdzają to wyniki badań niemieckich instytutów badawczych. Przeanalizowały one większość typowych pożarów w hotelach pod kątem przyczyn i charakterystyk rozwoju. Okazało się, że w 90% przypadków pierwszym objawem pożaru było zwiększone stężenie tlenku węgla.
 
W dalszej kolejności powstaje dym, który wykryć może sensor optyczny. Z kolei po pełnym rozwinięciu się pożaru silnie wzrasta temperatura, co wykrywa sensor termiczny.

Tajemnica skuteczności

Dedykowany sensor CO sprawdza się w detekcji tlenku węgla najlepiej, dzięki zasięgom działania zdecydowanie większym niż w przypadku sensora optycznego czy sensora temperatury. Jest to spowodowane swobodnym rozprzestrzenianiem się CO na zasadzie dyfuzji, podczas gdy dym rozprzestrzenia się tylko na zasadzie konwekcyjnego unoszenia przez ogrzane powietrze.
powrót do listy aktualności